Hej!
Nu är vi inne i december och det är dags för sportfiskeklubbarna runt Sommen att rapportera fångst av öring och röding. Sedan 2014 har fångsterna registrerats och visar hur bestånden utvecklas. För att statistiken skall vara trovärdig för de laxartade fiskarna sker sammanställningen fortsatt som förut. Rapporter via I-Fiske kan vara missvisande jämfört med tidigare siffror. Sommens Fvo kan med underlaget göra rätt åtgärder för att möjliggöra ett fortsatt sportfiske efter arterna utan att bestånden utvecklas negativt.
Skickas till henry.hermansson56@gmail.com eller via sms 070 20 11 535
För egen del har fiske efter öring och röding i Sommen endast skett vid 6 tillfällen under april och maj månad med yttrollade beten. 1 blank öring på 6,4 kg tog jag upp och 6 rödingar med topp på 5,9 kg återutsattes.
Resten av året har fisket för mig till största delen bestått av spinnfiske i mindre sjöar i södra östergötland med min roddbåt av aluminium. Båten går lätt att få i vattnet även när ramper saknas. Kräftabborrar har varit det jag riktat fisket mest mot.
Sjöar med ris, nedfallna träd och sten där spinnfisket varit svårt har båtpimpel varit alternativet. Fisket har inte gett antalmässigt något att skryta om vid varje tillfälle. Men summerar jag året så har det varit spännande med nya erfarenheter och möjlighet att testa nya beten och sätt att presentera dem på.
Fisket har gett mig många fina minnen och det har varit många oväntade fångster. Totalt 36 abborrar över kilot. (har ej fiskat i Roxen). 3 gäddor över 10 kilo och ett antal bonusgösar där arten funnits har det blivit.
Här under kommer några bilder från turerna nu i höst. Hösten är en fantastisk fisketid om vädret är bra.
Vi får se om vi får någon is igen. Det fanns en tunn skorpa på mindre gölar förra veckan.
Henry
Helt stilla.
Kan det bli vackrare?
Sjörök på Sommen. Minusgrader.
Bonusgösar
Kräftabborrarnas favorit nu i höst.
